Violina – uglađena i sofisticirana kraljica orkestra
Violina je gudači instrument sastavljen od oko 70 dijelova. Prilično je složen instrument, čija izrada zahtijeva posebne vještine. Izrađuje se od različitih vrsta drveta koja zahtijevaju finu obradu a četiri žice ugođene su u razmaku G-D-A-E.
Postoje četiri vrste odnosno veličine gudačih instrumenata: violina, viola, violončelo i kontrabas. Osim trzanjem, instrumentima iz ove obitelji može se svirati i s gudalom. Zbog toga su i dobili naziv gudači glazbeni instrumenti.
Violina je najmanji od četiri gudača instrumenta ali može proizvesti najviše tonove.
Nazivi zvuče pomalo zbunjujuće, no vjerujemo kako ćete u nastavku teksta saznati i otkriti karakteristike i njihove uloge u glazbi koje ih razlikuju.
Violina kao kraljica orkestra
Oblik violine nije se puno mijenjao kroz godine. Ipak, u 19. Stoljeću doživjela je neke značajnije promjene u izgledu. Ravnije tijelo, vrat prema unatrag, veći pritisak na žice, a bas šipka podebljana. Sve promjene rezultirale su u nešto snažnijem i čišćem tonu umjesto onog intimnog. Osim violine promjene je doživjelo i gudalo.
Violina je vjerojatno najpoznatija među gudačim instrumentima. Koristi se u širokom spektru glazbenih žanrova, uključujući klasičnu glazbu, jazz, rock i mnoge druge. Ima visok ton i obično se svira uz pomoć gudala.
Instrument ima četiri žice koje su standardno ugođene u kvintama. Različite kombinacije ovih žica omogućuju različite zvuke i tehnike sviranja.
Violina je izuzetno svestrani instrument. Može se koristiti za izvođenje solo kompozicija, ali i kao dio orkestra. Također je popularna u folklornoj glazbi i jazzu.
Izrada violine
Prije svega, za izradu kvalitetne violine potrebno je koristiti tri vrste drveta.
Koristi se javor, smreka i ebanovina. Najveći dio instrumenta izrađen je od javora. Nekad se koristila i vrba koja više nije u upotrebi.
Za proizvodnju violina u malim serijama ključna je kvaliteta i klasa drveta te individualna sposobnost majstora – graditelja violine kako bi se dobio kvalitetan zvuk.
Jedan od primjera violine koja je proizvedena u malim serijama je Antique violina.
Za razliku od tvorničkih violina koje se proizvode u velikim serijama i namijenjene su za početnike, violine Antique izrađuju se od visokokvalitetnog i pomno odabranog AAA drva smreke i javora. Drvo je prirodno sušeno a uljni lak nanesen ručno.
Također treba obratiti pažnju na garanciju koja je dokaz kvalitete i materijala. Primjerice, Antique violine imaju 5 godina garancije, Yamaha 2 godine, a ostale nemaju garanciju.
S ciljem boljeg poznavanja glazbenog instrumenta violine u nastavku možete naučiti koji su to dijelovi koji čine jednu violinu i gudalo.
Dijelovi violine
Puž je ukrasni i dekorativni dio violine i nalazi se na samom vrhu. Ključevi se nalaze odmah ispod, a prilagođeni su tako da obavljaju zadaću podešavanja violine.
U nastavku se proteže vrat violine gdje se nalaze i hvataljke dok se ispod njih nalazi tijelo violine.
Žice violine se nalaze niže od vrata i mogu biti izrađene od različitih materijala kao što je aluminij, čelik, pa čak i od ovčjih crijeva.
F – otvori odgovorni su za usmjeravanje zvuka koji nastaje vibracijama žica unutar tijela violine. Položaj konjića ima izravan utjecaj na kvalitetu zvuka jer je odgovoran za ravnomjeran raspored žica koje prenose vibracije na njega.
Vijci služe za naknadna i dodatna uštimavanja. Podbradak je mjesto na koje se violinist oslanja glavom. Mostić u pravilu ne dolazi u kompletu za početnike, a može biti različite veličine.
U našem web shop-u možete pronaći veliki izbor mostića i gudala. Podbradak i mostić trebaju biti udobni za violinista.
Gudalo za violinu je zapravo štap na kojem se nalaze strune, kožica, žabica i vijak. Osim standardnih u našem web shop-u možete pronaći i vrhunska karbonska gudala Coda Bow.
Ako ne kupujete set, a potreban vam je kofer za violinu, u preporučujemo da istražite ponudu karbonskih kofera za violinu Bam i Gewa.
Razlike gudačih instrumenata
Viola je slična violini, ali nešto većeg tijela i dubljeg tona. Ima također četiri žice, ali su one ugođene niže od violinskih žica. Razlika u tonu između viole i violine čini violu idealnom za izvođenje melodija koje zahtijevaju dublje rezonance.
Viola se često koristi za izvođenje kompozicija koje zahtijevaju dublje tonove, kao što su određene simfonije
Violončelo je još veći instrument i ima četiri žice koje su ugođene niže od violinskih žica. Ima izražajne duboke tonove koji ga čine ključnim instrumentom u mnogim orkestralnim skladbama.
Često se koristi za izvođenje solističkih kompozicija i dubokih melodija u klasičnoj glazbi.
Kontrabas je najveći od svih gudaćih instrumenata. Ima ključnu ulogu u mnogim orkestrima i ansamblima, pružajući dubinu i snagu niskim tonovima.
Koliko brzo možete naučiti svirati violinu?
Violinist i violinistica su nazivi za osobe koje sviraju ovaj instrument. Strpljenje, motivacija, upornost i prethodna glazbena pozadina pojedinca imat će najveći utjecaj na brzinu učenja.
Najgore što možete učiniti je odustati onda kada se čini da stvari ne idu kako ste zamislili. Proces učenja sviranja violine može pozitivno utjecati na pamćenje, motoričke sposobnosti, disanje, smanjenje anksioznosti i jačanje timskog duha.
Postavite si pitanje, želite li svirati violinu u grupama, orkestru ili individualno kao hobi? Nemojte si stvarati pritisak i učite svojim tempom.
Budući da je violina dostupna u različitim veličinama a može proizvesti različite melodije obratite pozornost i pažljivo slušajte raspon tonova za početak.
Ako ste dešnjaci, prsti lijeve ruke bit će vam postavljeni na žice violine i obratno. Preporuka je učiti svirati violinu uz učitelja kako bi vas uputio na glazbu za vašu razinu znanja, ukazao na greške, povećao razinu motivacije i ubrzao proces učenja.
Koliko je teško naučiti svirati violinu? Rijetkost je da je netko naučio svirati violinu bez pomoći učitelja, brata, sestre ili roditelja. Većini je potrebno nekoliko godina aktivnog vježbanja i učenja uz pomoć učitelja, instruktora ili nastavnika violine.
Savjeti za početnike
Položaj ruku
Lijevu ruku postavite na vrat violine, s palcem na stražnjoj strani vrata, a ostalim prstima na prednjoj strani. Prsti trebaju biti savijeni i ležati na žicama. Desna ruka treba biti opuštena, s lakim zahvatom gudalom.
Položaj prstiju
Svaki prst proizvodi različiti ton. Prvi prst (indeks) proizvodi ton E, drugi prst (srednji) ton A, treći prst (prstenjak) ton D, a četvrti prst (mali prst) ton G.
Tehnika gudanja
Gudalo se povlači preko žica da bi se proizveo ton. Važno je održavati ravnomjeran pritisak i brzinu gudanja. Pokušajte svirati od sredine gudala prema kraju. Brzina i pritisak će utjecati na glasnoću i izraz sviranja.
Veličine violina
Postoji dovoljan broj različitih veličina violine kako bi svatko mogao što lakše prilagoditi veličinu instrumenta s duljinom svoje ruke i starosnom dobi.
Prije odabira dječje violine potrebno je izmjeriti duljinu ruke kako bi odabrali odgovarajuću veličinu. Ako je dijete negdje između veličina bilo bi najbolje tražiti savjet od učitelja ili nastavnika za violinu.
Odgovarajuća veličina violone potrebna je kako bi iskustvo učenja sviranja bilo što ugodnije za dijete, pa i odrasle.
Veličine violina prema dobi i duljini ruku:
Violina 4/4 – duljina ruke 54 cm, namijenjena je za djecu iznad 13 godina starosti i odrasle
Violina 3/4 – duljina ruke 48 cm, za djecu između 9 i 13 godina starosti
Violina 1/2 – duljina ruke 44 cm, za djecu između 7 i 9 godina starosti
Violina 1/4 – duljina ruke 41 cm, za djecu između 5 i 7 godina starosti
Violina 1/8 – duljina ruke 38 cm, za djecu između 4 i 5 godina starosti
Violina 1/10 – duljina ruke 36 cm, za djecu između 4 i 5 godina starosti
Violina 1/16 – duljina ruke 33 cm, za djecu između 3 i 5 godina starosti
Odabir odgovarajuće violine za početnike
Ako razmišljate o početku sviranja violine, važno je odabrati pravi instrument.
Za početnike, violina je često najbolji izbor. Manja je od viole i violončela, što je lakše za sviranje, a također je i pristupačnija po cijeni.
Instrument je izrađen od javora, smreke i ebanovine te dolazi s kovčegom. Yamaha V3 SKA violina namijenjena je za učenike starije od 13 godina, odnosno početnike. U violinskom setu nalazi se gudalo i kolofonij.
Odabir odgovarajuće violine za napredne učenike
Za najbolji omjer uloženog i dobivenog preporučujemo Antique L7000 violinu. Violina je ručne izrade od pomno selektiranog AAA drva smreke i javora, od strane vrhunskih majstora-graditelja. Tijekom izrade poštivana je tradicija i Stradivarius dizajn.
Ovaj glazbeni instrument proizvodi snažan, otvoren i kristalno čist ton.
Violina zadovoljava iznimno visoke glazbene standarde što će potvrditi profesori, glazbene institucije i akademije.
U ovom setu se nalazi konjić, hvataljka, navijač, gudalo, kolofonij i kofer za lakše čuvanje i transport.
Cijena violine
Cijene violina variraju ovisno o kvaliteti izrade i brendu. Važno je postaviti realna očekivanja o cijenama pri odabiru svog novog instrumenta.
U melodija.hr web trgovini raspon cijena violina kreće se od 150 € pa sve do 2.300 €. Dostava violine na vašu adresu je besplatna. Uz instrument dolazi i garancija.
Prilikom odabira imajte na umu stupanj znanja osobe za koju je violina namijenjena, veličinu, kvalitetu i udobnost. Razmotrite sve čimbenike prije donošenja odluke o kupnji.
Za kraj…
Sviranje violine pozitivno utječe na raspoloženje violinista ali i publike koja ga sluša. Intimni tonovi, melodije i zvukovi koje proizvodi ovaj instrument stvaraju ugodnu atmosferu u okruženju oko sebe.
Bez obzira na vaš izbor, sviranje violine može vam donijeti veliko zadovoljstvo kroz umjetnički izražaj.
Ostavite si dovoljno vremena za učenje violine i nemojte si stvarati pritisak. Sigurni smo da ćete s vremenom kako napredujete voljeti ovaj sofisticirani instrument sve više i više.
Odgovori